Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

برش پلاسما

 

دستگاه برش پلاسما روندی است که در آن فولاد یا سایر فلزات (گاهی اوقات برخی مواد دیگر) در قطرهای مختلف بوسیله یک مشعلدستگاه برش پلاسما  (torch) برش داده می شود.بوسیله ی پلاسما میتوان آهن،آلومینیوم،برنج(فلز) و مس را به خوبی برش داد.این روش در تولید، جوشکاری قطعات و تعمیر آنها به صورت خودکار،ترمیم،ساخت و ساز صنعتی،تراش دادن قطعات مورد استفاده قرار میگیرد.بسته به سرعت بالای آن،از دقت بسیار زیادی هم در برش برخوردار است که این عملکرد هزینه  نسبتا کمی هم دارد.برش پلاسما کاربرد بسیار گسترده ای در صنعت میباشد که  از برنامه های کاربردی CNC گرفته تا تعمیرات قطعات را شامل میشود.

 

تاریخچه

برش پلاسما در سال ۱۹۶۰ از جوشکاری پلاسما منتج گردید ودر دهه ی ۱۹۸۰ بعنوان یک راه حل بسیار سازنده برای برش ورق وصفحات فلزی معرفی گردید. مزایای برش پلاسما نسبت به برش فلز با فلز(روش های قدیمی تر) عبارتند از:

 

۱٫تراشه فلزی ایجاد نمی‌گردد.

۲٫دقیق برش می دهد.

۳٫لبه برش آن نسبت به برش هوا گاز صافتر می باشد.

برش دهنده های پلاسما به سرعت گسترش یافتند اما تا حدودی هم کند وگران قیمت بودند.بنابراین بیشتر به کاربردهایی که نیاز به تکرار الگوی برش (در کاربرد های تولید انبوه)بود،اختصاص یافتند.

همچون سایر دستگاه های دیگر در اواخر دهه ی ۱۹۸۰،۱۹۹۰ تکنولوژی CNC برای ماشین های برش پلاسما استفاده گردید واز این طریق انعطاف‌ پذیری بیشتری در برابر اشکال مختلف مورد تقاضا بر پایه ی برنامه نویسی دستگاه های کنترل از خود نشان داد.ولی باز هم با وجود کنترلرهای CNC برش پلاسما محدود به برش طرح ها والگوها در صفحات و ورقه های تخت بوده و فقط دارای دو محور(X,Y)  هستند.

 

اصول بنیادین برش دهنده های پلاسما

برش دهنده های پلاسما از روش های زیادی را برای ارائه ی هنر استفاده میکند.در برخی از بخش ها؛قوس با قرار دادن یک مشعل ایجاد میگردد.بعضی از برش دهنده ها از ولتاژ و محوریت بالا استفاده میکنند.این روش زیان های بسیاری را به همراه خود دارد که شامل ریسک در مرگ ناگهان در اثر برق،ایجاد مشکلاتی برای تعمیر آن،حفاظت از دهانه ی جرقه و مقدار زیادی از القای  بسامد رادیویی میباشد.

برش دهنده های پلاسما در کنار حساسیت الکنرونیکی مثل:سخت افزار CNC یا کامپیوترها شروع به برش قطعات میکند.الکترود و نازل در تقابل با هم هستند.نازل یک کاتد یا قطب منفی محسوب میشود و الکترود هم قطب مثبت است.زمانی که گازهای پلاسما به جریات می افتد،نازل شروع به کار میکند.روش های دیگری هم وجود دارند که در محورهای اولیه به همراه تصحیح کننده ی کنترل سیلیکون است.

 

انجام برش با دقت بالا

در دهه های گذشته،سازندگان برش پلاسما،مدلی جدید را با نازل کوچکتر و قوس نازک تر ارائه دادند که این قابلیت را داشت تا با دقت بالاتری لبه ها را برش دهد.تعدادی از سازندگان،کنترل CNC را با قطعات دیگر برای تولید قسمت های کوچکتر و یا اتمام آنها ترکیب کردند.

 

روشهای برش CNC

بعضی از سازندگان برش پلاسما،میزهای برش CNC را ساختند و بعضی از برش ها هم بر روی میزها انجام میگیرد.میزهای CNC به کامپیوتر این اجازه را میدهد تا تولید قطعات و برش لبه ها را کنترل کند.تجهیزات پلاسمای CNC مدرن،قادر به برش چند محور متریال است و همچنین این فرصت را هم دارد تا قسمت هایی که ناممکن است،را بهم متصل کند.برای متریال های نازک تر برش با لیزر بجای برش پلاسما این کار را انجام میدهد و در حال پیشرفت است؛البته قابل ذکر است که بستگی به توانایی برش لیزرهم دارد.

استفاده ی مهم از برش پلاسمای CNC در صنعت HVAC میباشد.اطلاعات فرایند نرم افزار بر روی کانال وجود دارد و الگویی برای برش را بر روی قطعات پلاسما ایجاد میکند. از اوایل دهه ی ۱۹۸۰، تکنولوژی در این زمینه به سرعت در صنعت درحال پیشرفت است.

برش دهنده های پلاسما در بسیاری از کارگاه ها برای ایجاد دکوراسیون مورد استفاده قرار گرفت.بعنوان مثال:برای علامت های تجاری و مسکونی،طراحی بر روی دیوارها،علائمی برای آدرس و دیوارهای بیرونی فضای باغ میتوان از آن استفاده کرد.

در سال های اخیر حتی میتوان گفت که پیشرفت بیشتری هم صورت گرفته است. میز دستگاه های قدیمی به صورت افقی بوده است،اما امروزه دستگاه های برش پلاسمای CNC به صورت عمودی و در دسترس است که برای  قطعات کوچکتر تهیه گردیده است،قابلیت انعطاف پذیری بالا،ایمنی مطلوب و عملکرد سریعی را دارد.

 

انواع برش پلاسمای CNC

سه نوع از برش پلاسمای CNC وجود دارد و با متریال هایی که برش میدهند از هم تمایز پیدا میکنند و قابلیت برش آنها مشخص میشود.

برش پلاسمای ۲ محور/۲ بعدی 

این مدل از جمله رایج ترین برش های CNC است و لبه های سطوح را با زاویه ی ۹۰درجه شکل میدهد.قدرت بالای برش در این زمینه قادر به برش فلز با ضخامت ۱۵ میلی متر میباشد.

برش پلاسمای سه محور/سه بعدی

برای اولین بار،پروسه ای برای تولید سطوح از صفحه های فلزی انجام گرفت.با اینحال،مقدمه ای برای چرخش محور،برش CNC میتواند از ۲ روش برش کند و برشی سه بعدی را ایجاد کند.در نتیجه ی آن،زاویه ی بیش از ۹۰ درجه برای متریال برای مثال ۳۰-۴۵ درجه است.این زاویه در طول ضخامت متریال ادامه دارد و در جایی که برش داده میشود،لبه ها هم جوشکاری میگردد و برای شکل سازی آماده میشود.وقتی این کار در طول برش انجام میشود،از عملکرد دوم همانند تراشیدن یا صیقل دادن میتوان دوری کرد.ظرفیت این نوع از برش پلاسما میتواند برای ایجاد سوراخ در لبه ها مناسب باشد.

مزایای دستگاه های پلاسمای پرتوسازان

  • دارای سیستم جلوگیری برخورد تورچ به قطعه (Crash Sensor)
  • دارای سیستم کنترل ارتفاع (Height Control)
  • دارای سیستم چیدمان اوتومات (Auto Nesting SoftWare)
  • قابلیت اضافه کردن تورچ برش بر روی دستگاه
  • میزکار : میز برش ساده – میز برش در آب با مخزن ۹۰ سانتی متر – حوضچه آب – میز مکنده اتوماتیک
  • قابلیت نصب انواع یونیتهای پلاسما (اروپایی و آمریکایی) از قبیل (Hypertherm,Kjellberg) بنا به درخواست مشتری